Sıkça Sorulan Sorular

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersin tekrarına ulaşabiliyor.

Uzaktan Eğitim Yüksek lisans programları ön başvuru formunu doldurmak için tıklayınız.

 

Yüksek Öğretim Kurulu uzaktan öğretim programlarında düzenlenecek diplomalarda uzaktan öğretim ibaresinin yer almasına karar vermiştir.  Hukuki olarak örgün eğitimle aynı hakları sağlar. 

 

 Uzaktan Eğitim diploma programlarında ara sınavlar (yıl içi sınavları) öğrenme yönetim sistemi üzerinden yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınavları (yıl sonu sınavları) Sefaköy Yerleşkesinde sınıf ortamında, yüz yüze yapılmaktadır. 

 

Hukuki olarak hiçbir farkınız bulunmamaktadır. Sadece örgün eğitim alanlara göre sizlerin sürekli üniversiteye devam mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Askerlik tecil işlemlerinde de örgün öğretim öğrencileri ile aynı haklara sahipsiniz.

Müfredat aynıdır ancak derslerin içeriği uzaktan eğitime göre adapte edilmiştir. Uzaktan Eğitim bir öğretim yöntemidir klasik öğrenim metotlarından bir farkı olmamakla beraber son teknoloji kullanılarak yapılan modern bir eğitim - öğretim yöntemidir.

 

Tüm dersler kayıt altına alınmaktadır. İstediğiniz zaman eski haftalara ait dersleri, ders arşivlerinden tekrar izleyebilirsiniz.

 

Programı takip etmek için ileri düzey bilgisayar bilgisi gerekli değildir. İnterneti günlük hayatında kullanan herkes bu programdan rahatlıkla faydalanabilir.

 

Öğrenim Yönetim Sistemindeki mesajlaşma sistemi sayesinde öğretim elemanlarına mesaj gönderebilirsiniz.

Bunun yanında, Adobe Connect üzerinden yapılan sanal sınıflardaki eş zamanlı dersler sırasında öğretim elemanlarıyla karşılıklı olarak iletişime geçebilirsiniz.

Her öğrenci dersini kendi sınıfıyla almak zorundadır, örgün eğitim sınıflarında ders alamazlar.

Tezsiz Yüksek Lisans programlarının eğitim süresi 3 yarıyıldır. (1,5 yıl)

10 ders + proje / 30 kredi tamamlanarak mezun olunabilir.

Mezuniyet kararınızın alınabilmesi için projenizi (1 adet karton kapaklı proje baskısı, 1 adet pdf formatlı proje CD’si, Danışman onaylı Proje Değerlendirme Tutanağı) teslim ederek ilişik kesme işlemlerini tamamlamış olmanız gerekir. İlişik kesme sonrası geçici mezuniyetlerin hazırlanması 3 hafta sürmektedir? Geçici mezuniyet belgesini e-devlet üzerinden alabilirsiniz.