Genel Bilgiler

AREL UZEM

Uzaktan Eğitim nedir?

Uzaktan eğitim, öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğunun bulunmadığı,  tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü, sesli ve interaktif olarak derslerin işlendiği, uzaktan fakat yüz yüze üniversite eğitiminin verildiği çağdaş bir eğitim sistemidir. Zaman ve mekandan tamamen bağımsız yapılan bir eğitim türüdür.

 

Uzaktan eğitimin faydaları nelerdir?

Uzaktan Eğitim Sistemi , hem iş hayatının yoğun temposun içine girerek  eğitimini tamamlayamamış  olanlar için hem de maddi imkansızlıklar nedeniyle uzak şehirlerde üniversitelere gidemeyen öğrencilere arzu ettiği üniversite eğitimini oldukça uygun koşullarla vermektedir.

 

Zaman ve Mekandan Tamamen Bağımsız ve Herkesin Kendi Bulunduğu Yerde Eğitim İmkanı

Uzaktan Eğitim Sisteminde hem ders veren öğretim elemanları, hem de öğrenciler eğitim için üniversiteye veya belirlenmiş herhangi bir mekana gelmezler, derslere katılım için kendi bulundukları ülke veya şehri terk etmezler. Programa kayıtlı herkes dünyanın hangi noktasında,  yolda, seyahatte, tatilde, iş gezisinde vb. bir kablosuz internet bağlantısına sahip taşınabilir bilgisayarıyla, interaktif bir  biçimde sanal sınıflarda derse katılabilirler.

 

Zengin ve Etkileşimli Araçlarıyla Ders İşleme İmkanı

Sanal derslerde, örgün eğitimde olduğu gibi yazı tahtası, power point uygulamaları, videolar, örnek olaylar, çoklu ortam (multimedya) araçları, animasyonlu metinler vb. birçok çağdaş  eğitim aracı kullanılır.

 

Örgün Öğretimden Farklı Olarak Kaçırılan Dersin Sınırsız Telafi İmkanı

Derse zamanında katılamayan veya yeniden  takip etmek isteyen öğrenciler, arşivde kaydedilmiş olan derslere istedikleri anda ulaşabilirler, zamandan ve mekan sınırlamasından bağımsız olarak dersleri kendi istedikleri yer ve zamanda takip edebilirler.

 

Teknolojinin Sağladığı Eğitimde Fırsat Eşitliği

Uzaktan Eğitim Sistemi’nin geliştirilmesindeki temel amaçlardan biri de ülkemizde uzun süredir tartışılan “eğitimde fırsat eşitliği” konusuna kesin bir çözüm getirmektir. İstanbul Arel Üniversitesi, hem kariyer hedefi olan profesyonellere hem de maddi yetersizlik nedeniyle uzak şehirlerde üniversiteye gidemeyen öğrencilere gerçek bir üniversite eğitimini son derece uygun koşullarla sunmaktadır.

 

Engelli Öğrencilere Eğitim Olanağı

Uzaktan Eğitim Sistemi engelli öğreciler için de  ciddi imkanlar sağlamaktadır. Ulaşım sorunları yüzünden yüksek lisans eğitimi alamayan engelli öğrenciler, diğer öğrencilerle aynı şartlarda derslere katılma olanağına kavuşmaktadırlar.

 

Eğitimini Tamamlayamamış Yöneticiler İçin Yüksek Lisans İmkanı

Uzaktan Eğitim Sistemi, yüksek lisans eğitimini tamamlayamamış Yöneticiler  için çok önemli bir imkan sunmaktadır. İş hayatının yoğun temposunda, yüksek lisans eğitimi alma imkanı bulamamış çalışanlar bu sistemde, mesai saatleri dışında sanal sınıflarda derslere katılabilirler ve  katılamadıkları dersleri de arşivden takip edebilirler.

 

Dersler Nasıl İşleniyor?

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersi tekrar takip edebiliyor.