Sık Sorulan Sorular

AREL UZEM

1) Dersler Nasıl İşleniyor?

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersin tekrarına ulaşabiliyor.

2) Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Uzaktan Eğitim Yüksek lisans programları ön başvuru formunu doldurmak için tıklayınız.

3) Yüksek Lisans programlarında eğitim süresi ne kadardır? Kaç kredi/ders alarak mezun olabilirim?

Tezsiz Yüksek Lisans programlarının eğitim süresi 3 yarıyıldır. (1,5 yıl)

10 ders + proje / 30 kredi tamamlanarak mezun olunabilir.

4) Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

5) Uzaktan eğitimde aldığımız diploma ile örgün eğitimde alınan diplomada ve statüde bir fark olacak mı?

Yüksek Öğretim Kurulu uzaktan öğretim programlarında düzenlenecek diplomalarda uzaktan öğretim ibaresinin yer almasına karar vermiştir. Hukuki olarak örgün eğitimle aynı hakları sağlar.

6) Sınavlar nasıl gerçekleşecek?

Vize (ara sınav) ve Final / Bütünleme (yıl sonu) sınavları  Cevizlibağ Yerleşkesinde sınıf ortamında, yüz yüze yapılmaktadır.

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında ara sınav, devam ve ödev çalışmasının başarı notuna katkısı %20 olup, yarıyıl sonu sınavının veya bütünleme sınavının katkısı ise %80’dir.

Ara Sınav : %5

Ödev ve veya Sunum :  %15

Final / Bütünleme Sınavı : %80

7) Normal eğitim alan bir öğrenci ile uzaktan eğitim alan arasında bir fark var mı?

Hukuki olarak hiçbir farkınız bulunmamaktadır. Sadece örgün eğitim alanlara göre sizlerin sürekli üniversiteye devam mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Askerlik tecil işlemlerinde de örgün öğretim öğrencileri ile aynı haklara sahipsiniz.

8) Gördüğümüz dersler örgün eğitimle aynı mı?

Müfredat aynıdır ancak derslerin içeriği uzaktan eğitime göre adapte edilmiştir. Uzaktan Eğitim bir öğretim yöntemidir klasik öğrenim metotlarından bir farkı olmamakla beraber son teknoloji kullanılarak yapılan modern bir eğitim – öğretim yöntemidir.

9) Bir sonraki haftanın derslerine geçildiği zaman önceki haftanın dersleri silinecek mi?

Tüm dersler kayıt altına alınmaktadır. İstediğiniz zaman eski haftalara ait dersleri, ders arşivlerinden tekrar izleyebilirsiniz.

10) Programı takip etmek için ileri düzeyde bilgisayar bilgisi gerekli midir?

Programı takip etmek için ileri düzey bilgisayar bilgisi gerekli değildir. İnterneti günlük hayatında kullanan herkes bu programdan rahatlıkla faydalanabilir.

11) Programda ders veren hocalarla iletişime geçilebiliyor mu?

Öğrenim Yönetim Sistemindeki mesajlaşma sistemi sayesinde öğretim elemanlarına mesaj gönderebilirsiniz.

Bunun yanında, Adobe Connect üzerinden yapılan sanal sınıflardaki eş zamanlı dersler sırasında öğretim elemanlarıyla karşılıklı olarak iletişime geçebilirsiniz.

12) Uzaktan eğitimde öğrenim gören biri istediği zaman örgün eğitimin dersine girebilir mi?

Her öğrenci dersini kendi sınıfıyla almak zorundadır, örgün eğitim sınıflarında ders alamazlar.

13) Geçici mezuniyet belgesi nasıl alırım?

Mezuniyet kararınızın alınabilmesi için projenizi (1 adet karton kapaklı proje baskısı, 1 adet pdf formatlı proje CD’si, Danışman onaylı Proje Değerlendirme Tutanağı) teslim ederek ilişik kesme işlemlerini tamamlamış olmanız gerekir. İlişik kesme sonrası geçici mezuniyetlerin hazırlanması 3 hafta sürmektedir? Geçici mezuniyet belgesini e-devlet üzerinden alabilirsiniz. 

14) UZEM derslerine mobil cihazlardan (telefon, tablet) giriş yaparken misafir olarak katılıyorum ne yapmam lazım ?

UZEM derslerinize misafir olarak giriş sorunu çözümü için aşağıda bulunan linkler üzerinden kılavuz niteliğinde olan instagram paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlar (iPhone) için tıklayınız.

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için tıklayınız.